Na początku czerwca, po kilku latach wspólnej pracy Automotive Industry Action Group (AIAG, USA) oraz Verband der Automobilindustrie (VDA, Niemcy) wydały wspólny podręcznik FMEA. Podręcznik ten ujednolica regionalne wymagania FMEA, tj. harmonizuje amerykańskie i niemiecki podejście do analizy przyczyn i skutków wad w przemyśle motoryzacyjnym.
Podstawy RCM zostały stworzone w latach 60-tych w przemyśle lotniczym USA. Dzięki serwisowi niezawodnościowemu uzyskano zmniejszenie kosztów eksploatacji samolotów przy jednoczesnej poprawie poziomu bezpieczeństwa lotów. Zaletą analizy RCM jest to, że może być przeprowadzona zarówno dla obiektów nowych jak i istniejących. W ostatnich 10 latach RCM zyskało popularność w energetyce, transporcie morskim i lądowym (koleje, flota pojazdów), przemyśle ciężkim, przemyśle motoryzacyjnym, górnictwie, przemyśle naftowym i gazowym, chemicznym, celulozowo-papierniczym, farmaceutycznym, w...
Po dwóch latach od premiery Minitaba 18 (rok 2017) firma Minitab wypuściła na rynek kolejną wersję tego programu, a mianowicie Minitab 19, a ściślej Minitab 19.1. Nowe wydanie dostępne jest w dwóch wersjach instalacyjnych tj. 32-bitowej oraz 64-bitowej. Nie są to, jak zwykle w przypadku Minitaba wymagania wygórowane, wyraża się w tym zapewne troska producenta o użyteczny i uniwersalny charakter programu.
Ważenie była jedną z pierwszych form pomiaru. Wiązało się to przede wszystkim z wymianą handlową. W ośrodkach handlowych już od średniowiecza istniały miejsca gdzie mierzono i ważono towary. Np. w Krakowie na Rynku Głównym były dwa takie miejsca: Duża Waga (zburzona w połowie XIX wieku) i Mała Waga. Do ważenia używano wag (początkowo bardzo prymitywnych) i odważników z reguły naturalnego pochodzenia. U starożytnych Sumerów jako jednostki ciężaru używano ziaren jęczmienia (określona ich liczba była zwana talentem). Dla większych ciężarów wykorzystywano jako wzorce, kamienie.
...Model wskazał za to, że dwie z zaproponowanych cech to cechy niechciane przez klienta. Pierwsza cecha „gdy tracę czas na szukanie rzeczy” wskazywałaby, że efekt segregacji i utrzymania porządku jest dla nas bardzo ważny. Nie lubimy tracić czasu na szukanie, więc wydawałoby się, że nie powinniśmy mieć problemów z zaangażowaniem w systematykę utrzymania porządku wokół siebie. Druga niechciana cecha jest związana z narzucaniem nam zasad jak ten porządek ma u nas wyglądać. Nie lubimy tego, gdy ktoś decyduje o porządku za nas.
Niemal każda konferencja branżowa, panele konsultacyjne, bezpośrednie spotkania przedsiębiorców w chwili obecnej dotykają czynnika ludzkiego, który ma kluczowy wpływ na działanie organizacji, a jest w chwili obecnej ‘towarem deficytowym’.
System andon ma ogromne możliwości w zakresie monitorowania wydajności i efektywności przedsiębiorstw produkcyjnych. Artykuł ma na celu naświetlić takie rozwiązania oparte o tablice andon firmy Vorne XL, które z powodzeniem są wdrażane przez TQMsoft od roku 2011 w krajach europejskich. Wiele z wdrożeń przy wsparciu TQMsoft zakończonych jest sukcesem jakim jest zadowolenie osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach produkcyjnych mierzone poprawą efektywności produkcji w skali procentowej. Poprawa wartości podstawowego wskaźnika mierzonego przez system andon, czyli OEE mieści się...
Problemy występują zawsze i wszędzie i nikomu nie udało się ich wszystkich rozwiązać albo im zapobiec. Musimy je zaakceptować, a może nawet polubić, choć na pewno będzie to trudna miłość. Jeżeli się z powyższymi tezami zgodzimy, nasze podejście do problemów zmieni się i będziemy je traktować jako wyzwanie, a nie przykrą konieczność.
Sektor przemysłowy powszechnie kojarzyć się może z osobami zdecydowanymi, energicznymi i przedsiębiorczymi. Oprócz tych dynamicznych skojarzeń, pojawiają się również inne określenia, jak: doskonała organizacja, świetna administracja, szczupłe zarządzanie albo dostawy na czas. Generalnie rzecz ujmując, osoby związane z produkcją to w mniemaniu ogółu, ludzie stąpający twardo po ziemi. Nie ma w tym nic odkrywczego, bo kiedy przyjrzymy się słowu „przemysł” to, nie wdając się w szczególnie rozwinięte rozważania, widzimy, że oznacza ono „procesy, które są przemyślane” czyli zauważyć...
Od kilku lat trwa opracowywanie nowej wersji wytycznych FMEA, która ma zastąpić bieżące czwarte wydanie słynnego podręcznika firmowanego przez AIAG (Automotive Industry Action Group) oraz wytyczne niemieckie, zawarte w woluminie VDA 4.2, wydanym przez VDA QMC (Verband der Automobilindustrie e.V. Qualitäts Management Center).