Od kilku lat organizacja AIAG, która jest znana przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym ze swego udziału w przygotowaniu ISO/TS 16949, a obecnie IATF 16949, wprowadza wytyczne do audytowania procesów specjalnych. Oznaczane są one ogólnym symbolem CQI z rozszerzeniem numerycznym.
11 marca 2021 r. to dzień na jaki wyznaczono termin w którym przestaną obowiązywać normy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy BS OHSAS 18001 i stosowane w Polsce PN-N-18001:2014. Tego dnia stracą automatycznie ważność wszystkie certyfikaty na systemy bezpieczeństwa i higieny pracy posiadane przez poszczególne firmy.
Klasyk inżynierii procesowej Dorian Shainin powiedział „Nie rozmawiaj z inżynierami, rozmawiaj z częściami”. One powiedzą Ci prawdę o procesie i jego zachowaniu. Specjaliści zajmujący się analizą danych wiedzą, że coś w tym powiedzeniu jest.
Każdego dnia na rynek trafiają miliony wyrobów. Ich nabywcy przyjmują za pewnik, że zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa. Aby tak rzeczywiście było zostały ustanowione przepisy, które zobowiązują producentów do dopuszczania do obrotu wyłącznie bezpiecznych produktów. W Unii Europejskiej kwestie badań bezpieczeństwa wyrobów wynikają z Dyrektywy (2001/95/EC).
W zmieniającej się gospodarce światowej obecne łańcuchy dostaw są bardzo kosztotwórcze, firmy próbują więc te koszty redukować. Nie jest to łatwe. W procesie optymalizacji bardzo często dochodzi nie tyle do redukcji kosztów, lecz jedynie do ich przesuwania z działu do działu, w ramach jednej firmy.
Poza podstawową informacją jaką niesie graficzny test normalności (parametr podlega/nie podlega rozkładowi normalnemu wykres ten umożliwia również identyfikację wyników izolowanych (outliers), ocenę rozdzielczości urządzenia pomiarowego, czy też – w ANOVA lub DOE – zblokowanie wyników.
Odpowiedź jest tak oczywista, jak i zaskakująca: TAK, należy przeprowadzać audity najwyższego kierownictwa. Mało tego, powinno to mieć miejsce w ramach praktycznie wszystkich auditów wewnętrznych.
W artykule przedstawiam główne zmiany pojawiające się w znowelizowanym wydaniu normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz wyzwania i możliwości dla laboratoriów, które chcą spełnić wymagania dokumentu. Moim celem jest także podkreślenie zmian oraz zwrócenie uwagi na najważniejsze wymagania normy.
W dobie zmieniającego się świata, ciągłych nowości i coraz to większych wymagań stawianych przedmiotom codziennego użytku, przedsiębiorstwa produkcyjne muszą poświecić sporo czasu na sprostanie tym potrzebom.
Dodatkową barierą jest często podwójna rzeczywistość firmy – ta widziana oczami kadry zarządzającej oraz ta widziana oczami pracowników. Rozdźwięk bywa ogromny, choćby taki jak na przestawionych w tym opisie realnych danych z przeprowadzonych audytów. Wyniki przedstawione w artykule są realnymi wynikami uzyskanymi w zakładzie produkcyjnym zatrudniającym 330 osób w branży produkcji elementów stalowych dla budownictwa.